foto1
foto1
foto1
foto1
foto1

Kalendarz wydarzeń

Poprzedni miesiąc Poprzedni dzień Następny dzień Następny miesiąc
W roku W miesiącu W tygodniu Według dnia Szukaj Przejdź do miesiąca
"Zgaś telewizor - czytaj Herberta" - 17.12.2018

Urząd Miejski w Przemyślu

        

      Rok 2018 nieprzypadkowo ogłoszony został rokiem Zbigniewa Herberta, wielkiego poety i eseisty, autora utworów dramatycznych i słuchowisk, pisarza, człowieka o wyjątkowym autorytecie artystycznym i moralnym, przypada bowiem w dwudziestą rocznicę śmierci poety.

      Zbigniew Herbert urodził się 29 października 1924r. we Lwowie, zmarł 28 lipca 1998r. w Warszawie. Na jego twórczość składają się poezja, dramat, eseistyka i publicystyka. Najważniejsza – i najlepiej w całym świecie znana – jest poezja, którą krytyka i czytelnicy od początku przyjęli z niezwykłym entuzjazmem. Wiersze poety są próbą odnowienia tradycji  nacechowanej wartościami  jako fundamentu życia jednostki. W lirycznych przypowieściach przeciwstawia obraz moralnej jałowości i zagubienia współczesnego człowieka etycznemu kodeksowi bohaterów kultury śródziemnomorskiej. Pan Cogito, bohater słynnego cyklu i wielu wierszy późniejszych, uosabia rozdarcie pomiędzy poczuciem rzeczywistości a pragnieniem chwały. Pan Cogito starał się uporać z problemem samodzielnego, nie determinowanego przez historię określenia swej postawy, a jego bohaterstwo wywodziło się z przezwyciężenia powszechnego oportunizmu i tkwiącej w nim samym nijakości.

      Poeta, jako nieprzekupny sędzia kultury, wskrzesza w esejach nieprzedawnione marzenia: obraz domostwa, w którym nie ma telewizora, gospodarze i przyjaciele rodziny mają dla siebie czas oraz ochotę do rozmowy, a język, którym mówią łączy ich, nie dzieli. Stąd m. in. wziął się pomysł na spotkanie z poezją Zbigniewa Herberta pod oryginalnym tytułem „Zgaś telewizor czytaj Herberta” z inicjatywy Mateusza Pieniążka, znanego przemyskiego poety. Propozycja zorganizowania takiego wieczoru na sesji Rady Miejskiej, przedstawiona przez przemyskie Robotnicze Stowarzyszenie Twórców Kultury i Mateusza Pieniążka, spotkała się z życzliwym przyjęciem Prezydenta Miasta, Wojciecha Bakuna i Przewodniczącej Rady Miasta Przemyśla Ewy Sawickiej. 17 grudnia 2018r. około godziny 18-tej, po zakończeniu obrad rady, Przewodnicząca Ewa Sawicka zapowiedziała czytanie poezji Herberta. Mateusz Pieniążek, który dokonał wyboru jedenastu wierszy, otworzył spotkanie i kolejno zapraszał czytających. Wiersze czytali w kolejności (kursywą podajemy tytuły wierszy): Prezydent Wojciech Bakun - Cesarz, Janusz Bator – właściciel firmy „Montel” - Kamyk, Mieczysław Szabaga – prezes RSTK - Diabeł rodzimy, Janusz Łukasiewicz – Naczelnik Wydziału Kultury, Promocji i Turystyki UM - Mysz, Jerzy Krużel – przewodniczący Komisji Kultury RM - Sprawozdanie z raju, Antoni Trojanowski – Wiceprezes Zrzeszenia Właścicieli i Zarządców Domów w Przemyślu - Longobardowie, Andrzej Berestecki – Radny - Co będzie, Ewa Sawicka - Przewodnicząca Rady m. Przemyśla - Szuflada, Mateusz Pieniążek - poeta - Tren Fortynbrasa, Maria Gibała - Przewodnicząca Rady Artystycznej RSTK, poetka - Pożegnanie, Robert Choma – Prezydent m. Przemyśla (2002 – 2018) - Ostatnia prośba. Na zakończenie Prezes Robotniczego Stowarzyszenia Twórców Kultury w Przemyślu Mieczysław Szabaga podziękował za możliwość zorganizowania wieczoru w tak niecodziennych dla prezentowania poezji okolicznościach i współuczestnictwo  wszystkich wymienionych oraz zaproszonych do programu gości, a następnie zgłosił w imieniu Stowarzyszenia propozycję nazwania jednej z ulic miasta Przemyśla ulicą Zbigniewa Herberta.

Maria Gibała

                    

Zdjęcia: Maria Gibała