foto1
foto1
foto1
foto1
foto1

Kalendarz wydarzeń

Poprzedni miesiąc Poprzedni dzień Następny dzień Następny miesiąc
W roku W miesiącu W tygodniu Według dnia Szukaj Przejdź do miesiąca
Opłatek literacki - 12.01.2019

Oddział ZLP w Rzeszowie - ODK "Tysiąclecie" w Rzeszowie

W wigilijnym nastroju

            Zgodnie z tradycją, jak zwykle w styczniu nowego roku, odbyło się spotkanie członków Oddziału Związku Literatów Polskich w Rzeszowie. Zorganizowany w dniu 12 stycznia o godzinie 12:00 w pięknej sali ODK „Tysiąclecie” w Rzeszowie przy ul. Kochanowskiego 29 Opłatek Literacki został zaanonsowany świątecznym programem – bardzo kolorowym, ozdobionym wizerunkami aniołów autorstwa Doroty Zielińskiej oraz wierszami wigilijnymi Teresy Paryny, Edyty Pietrasz, Ryszarda Mścisza, Mieczysława Szabagi i Małgorzaty Żureckiej.

            Zgromadzonych licznie gości powitali organizatorzy spotkania: Ewa Baran z Rzeszowskiej Spółdzielni Mieszkaniowej i Mieczysław A. Łyp. Na imprezę przybyli: wielokrotny prezydent Rzeszowa i europoseł, dr Mieczysław Janowski; przewodniczący Rady Miasta Rzeszowa, Andrzej Dec; burmistrz Błażowej, Jerzy Kocój; dyr. GMBP w Błażowej, Anna Heller; przedstawicielka dyrekcji Teatru im. Wandy Siemaszkowej, Jadwiga Skowron; prezes firmy Tablitex, Bogumił Sobota; prezes firmy Optyk, Wiesław Kwaśniak; mecenas kultury, Józef Laskowski; prezes Naszego Domu Rzeszowa, Jerzy Maślanka oraz dziennikarze – Ryszard Zatorski i Ryszard Lechforowicz.

            Tłumnie przybyli też goście z województwa podkarpackiego: grupa z Futomy z radną Miasta i  Gminy Błażowa, Małgorzatą Drewniak; goście z Głogowa Małopolskiego – dyrektor biblioteki dr Robert Borkowski i wieloletni dyrektor szkół w Głogowie, Walenty Kotula; liczna delegacja z Kamionki, w tym dyrektor Gminnego Centrum Kultury i Sportu, Jadwiga Łomnicka; Józef Bajor, przewodniczący Rady Gminy Ostrów; radny Józef Wolak wraz z małżonką Leokadią Wolak i Aleksandra Bal, poetka, współautorka książki o Wilhelmie Machu; grupa „Inspiratio” z Wysokiej Łańcuckiej z Urszulą Pantołą, Jolantą Michno i Renatą Giżą; z Mielca przybyli przedstawiciele Grupy Literackiej „Słowo” z Aleksandrą Pigułą, Małgorzatą Miciną i prezesem Towarzystwa Miłośników Ziemi Mieleckiej im. Wł. Szafera, Januszem Chojeckim; RSTK z Przemyśla reprezentowali Maria Gibała i prezes Mieczysław Szabaga, a RSTK w Rzeszowie prezes, Stanisław Dworak oraz Jadwiga Kupiszewska i Barbara Śnieżek; ze Stowarzyszenia Literackiego „Witryna” w Stalowej Woli wzięli udział Grzegorz Męciński, Mirosław Grudzień i Kazimierz Linda. Wystąpiła też Zofia Migała z Sędziszowa Małopolskiego.

            Poza gośćmi z terenu województwa salę tłumnie zapełnili członkowie Oddziału ZLP w Rzeszowie, jego sympatycy, przyjaciele i mecenasi kultury.

            Po uroczystym powitaniu przybyła na Opłatek Kapela Ludowa „Jany” z Niebylca pod kierunkiem Wiktora Bochenka wykonała kilka kolęd, po czym wszyscy obecni przystąpili do składania sobie życzeń i dzielenia się opłatkiem. Następnie krótkie życzenia noworoczne złożyli zgromadzonym niektórzy z zaproszonych gości: dr Mieczysław Janowski, przew. Andrzej Dec, burmistrz Jerzy Kocój, prozaik Edward Bolec, radna Małgorzata Drewniak, prezes Stanisław Dworak, prezes Janusz Chojecki i inni.

            W tej uroczystej, ciepłej atmosferze odbyło się wręczenie legitymacji związkowych nowym członkom Oddziału ZLP w Rzeszowie: Marii Stefanik i Zbigniewowi Michalskiemu. Z licznym udziałem składających gratulacje gości wręczono także prezesowi Oddziału ZLP w Rzeszowie, Mieczysławowi Łypowi, Honorową Nagrodę Zarządu Oddziału ZLP w Rzeszowie z okazji 50-lecia jego społecznej działalności w sferze kultury. Wśród wielu gratulacji odczytano też list, adresowany do Jubilata przez Prezesa Zarządu Głównego ZLP, Marka Wawrzkiewicza. Mieczysław Łyp otrzymał także okolicznościowy puchar i wiele tomików poetyckich od kolegów literatów.

            Prowadzenie imprezy przejęli członkowie Oddziału ZLP w Rzeszowie, Agata Linek i Ryszard Mścisz. Zaprosili oni na estradę Halinę Kurek, Zbigniewa Michalskiego, Teresę Parynę i Marka Petrykowskiego. Wszyscy oni wygłosili wiersze wigilijne swojego autorstwa, własne wiersze przedstawili też oboje prowadzący ten punkt programu.

            Andrzej Szypuła zagrał i pięknie zaśpiewał kolędę „Ach śpij, Maleńki”, swojego autorstwa.

            Po tym nastrojowym akcencie muzycznym swoje wiersze zaprezentowali: Edyta Pietrasz, Wacław Turek, Mirosław Welz, Małgorzata Żurecka oraz poetki z Koła Młodych: Ewelina Łopuszańska i Iwona Szetela.

            Kapela Ludowa „Jany” wykonała następne kolędy, a Serwacy Stanisławczyk wspaniale odśpiewał utwór: „Zaduma wigilijna” ze słowami Mieczysława Łypa i muzyką Wiktora Bochenka. Podczas wykonywania tego utworu grą na klarnecie zachwycił młody muzyk kapeli, Dominik Banaś. W tym świątecznym zamyśleniu rozpoczęto prezentację nowych liryków o Wigilii. Prowadzenie wieczoru przejęli Urszula Pantoła i Mirosław Welz.

Swoje teksty przedstawili członkowie wymienionych już wyżej grup literackich Podkarpacia. Byli to Józef Bajor i Aleksandra Bal z Kamionki; Jolanta Michna i Renata Giża z „Inspiratio”; Aleksandra Piguła i Małgorzata Micina z Mielca; Grzegorz Męciński, Mirosław Grudzień i Kazimierz Linda ze Stalowej Woli; Maria Gibała i Mieczysław Szabaga z RSTK w Przemyślu oraz Jadwiga Kupiszewska, Barbara Śnieżek z RSTK Rzeszów oraz Zofia Migała z Sędziszowa Młp.

            Po występach poetów Kapela Ludowa „Jany” wykonała dłuższy koncert kolęd i pastorałek, porywając do śpiewu zgromadzoną publiczność.

            Okolicznościowe listy z życzeniami świątecznymi nadesłali: wojewoda podkarpacki Ewa Leniart i prezydent Tadeusz Ferenc.

Opłatek Literacki zachwycił wszystkich ciepłą, wigilijną, rodzinną atmosferą i prawdziwie świątecznym klimatem. Goście szczelnie wypełniający salę w skupieniu słuchali wierszy, kolęd i cieszyli się smacznym poczęstunkiem.

W trakcie imprezy można było nabyć nowy egzemplarz „Krajobrazów”, pisma Oddziału ZLP w Rzeszowie i najświeższy II tom poezji zebranych autorstwa Mieczysława Łypa. Małgorzata Żurecka promowała najnowszy zbiór wierszy Ryszarda Jaśkowskiego, a Edward Bolec listopadowe wydanie „Białego Orła” z Bostonu, w którym znajdowały się teksty poetów Podkarpacia na temat setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę (2018). Dyrektor Anna Heller obdarowała literatów najnowszym wydaniem „Kuriera Błażowskiego”.

           

Urszula Pantoła

                             

Zdjęcia: Maria Gibała