foto1
foto1
foto1
foto1
foto1

Kalendarz wydarzeń

Poprzedni miesiąc Poprzedni dzień Następny dzień Następny miesiąc
W roku W miesiącu W tygodniu Według dnia Szukaj Przejdź do miesiąca
"DOTYK CZASU" - Wieczór poetycki Rity Leguminy-Dwernickiej - 20.03.2019

Sala Kominkowa Zamku Kazimierzowskiego w Przemyślu

      20 marca 2019 roku, w środę wieczorem, w Sali Kominkowej Zamku Kazimierzowskiego Rita Legumina Dwernicka zaprezentowała swój nowy tom poezji, zawierający również eseje,  zdobiony rysunkami Autorki, „Dotyk czasu”. Stało się to w momencie kiedy na dniach zamienialiśmy czas zimowy na letni a wiosna pukała do drzwi, ale były to zmiany powierzchowne.
      Zupełnie inaczej jest w przytoczonym tomiku – „Dotyk czasu” to podziękowanie, jak pisze Rita dla tych wszystkich, którzy byli dla niej inspiracją, wsparciem i życzliwym doradztwem, przez co mają udział w jej wierszach. Jak trafnie ujmuje w słowie wstępnym Jadwiga Dyr: „Dwernicka wydobywa z otoczenia to, co dla niego najistotniejsze – drobny szczegół – całą tajemnicę, skłonność do łączenia się z kosmosem i co ważniejsze, z nami – ludźmi.”. Poprzez umiejętne zmiany tematów i klimatu wierszy podróżujemy razem z Autorką po sferze uczuć, niepewności życia czy wreszcie tego życia przemijania. Poznajemy jej fascynacje wielkimi twórcami i osobowościami z zamieszczonych w tomiku esejów. Dotyk czasu tego wieczoru oznaczał ni mniej ni więcej tylko dotyk poezji, o której wspomniana wyżej Jadwiga Dyr pisze, jakże precyzyjnie:…. ”Poezja Rity Dwernickiej jest encefalografem myślenia i odczuwania.”…
      Bohaterka wieczoru jest absolwentką WSE w Krakowie i UMCS w Lublinie. Poetka i eseistka, uprawia rysunek w tuszu i akwarelę. Ma w swoim dorobku liczne tomiki poetyckie, opracowania dokumentacyjne i opowiadania. Jej utwory były publikowane w kilkudziesięciu almanachach i antologiach w Polsce. Za działalność kulturalną otrzymała wiele dyplomów i listów gratulacyjnych oraz odznaczenia takie jak: Zasłużony Działacz Kultury (1989), Zasłużony dla Kultury Polskiej (2011) i Złoty Krzyż Zasługi (2012). W 2004 r. znalazła się w IV Tomie Księgi Ludzi Wielkiego Umysłu i Serca – Twórcy Wizerunku Polski.
      W podziękowaniu za piękny wieczór, w tym także wspomnienia o nieżyjącej już przyjaciółce, Krystynie Gieruli, jej córka ofiarowała na pamiątkę obraz namalowany przez panią Krystynę.
/msz/

Zdjęcia: Józef Dwernicki