foto1
foto1
foto1
foto1
foto1

Kalendarz wydarzeń

Poprzedni miesiąc Poprzedni dzień Następny dzień Następny miesiąc
W roku W miesiącu W tygodniu Według dnia Szukaj Przejdź do miesiąca
VI Nadsańskie Spotkania Poetyckie - 08-10.10.2020

VI Nadsańskie Spotkania Poetyckie

2020 10 8 nadsanskie spotkania z poezja plakat       W dniach 8 – 10 października odbyły się kolejne już VI NADSAŃSKIE SPOTKANIA POETYCKIE. Zostały zorganizowane jak zwykle przy wspólnie z Przemyskim Centrum Kultury i Nauki ZAMEK dzięki poparciu i życzliwości dyrektor Renaty Nowakowskiej. To już tradycja, że Spotkania oficjalnie rozpoczynają się na Zamku Kazimierzowskim. W przeddzień uroczystego otwarcia poeci (Teresa Paryna, Mateusz Pieniążek i Tadeusz Tłuścik) udali się do szkoły podstawowej nr 16 gdzie zapoznali młodzież klas V i VII (6 spotkań autorskich) ze swoją poezją i ostatnio wydanymi tomikami.

        9 października rozpoczął się dzień galowy NSP 2020 zainaugurowany wystawą malarstwa Teresy Paryny „Poezja obrazu”. Wystawę jak i galę pokonkursową otworzyła dyrektor Renata Nowakowska podkreślając długoletnią, korzystną dla obu stron współpracę. Dodała przy tym, iż we wrześniu br. poeci z RSTK w Przemyślu wzięli udział w zorganizowanym przez Zamek czytaniu poezji Leśmiana, co było udostępnione przez cały wrzesień na zamkowej stronie YouTube a na zakończenie powstał godzinny film z tych prezentacji. Wręczenia nagród dokonało jury konkursu: Maria Gibała, Teresa Paryna i Mateusz Pieniążek, które równocześnie prezentowało wiersze nieobecnych a nagrodzonych w konkursie poetów. Wyjątkiem był Adam Ladziński (II miejsce), który przesłał nagranie swojego wiersza konkursowego wraz z życzeniami dla uczestników, odtworzone przez operatora na dużym ekranie. Na zakończenie wieczoru wystąpił duet Kasia i Tomek Szczepaniakowie z Lublina z wieczorem poezji śpiewanej  „Wiem o Tobie”. Kasia (wokal) układa teksty a Tomek (gitara akustyczna) komponuje aranżacje. Jest to ambitna poezja śpiewana oparta na własnych przeżyciach i refleksjach.

                W sobotę, 10 października Spotkania przeniosły się do siedziby  RSTK – Rynek 5. Na rozpoczęcie Agnieszka Szady z Lublina pokazała wystawę obrazów „Konie prawdziwe, konie wyśnione” w mini galerii klubowej pod nazwą „Galeria Pierwsze Piętro”. W sali koncertowej użyczonej przez Towarzystwo Muzyczne a nagłośnionej i oświetlonej przez Centrum Kulturalne w Przemyślu, które od kilku Spotkań wspiera organizację imprezy, wystąpiła tym razem w roli wykładowcy Agnieszka Szady opowiadając o poezji haiku w wykładzie „Haiku – ulotność chwili”. Kolejny wykładowca dr Mateusz Pieniążek mówił ciekawie o poezji pod enigmatycznym tytułem „Mechanika poezjowania i jej potrzeba”. Po przerwie kawowej, w której uczestnicy kontynuowali oglądanie wystawy obrazów, poeci biorący udział w części warsztatowej (Maria Gibała, Wiesław Hop, Agata Litwin, Teresa Paryna, Mateusz Pieniążek, Iwona Świerkula i Mieczysław Szabaga) przedstawili swoje tegoroczne nowości wydawnicze dzieląc się z zebranymi kulisami swojego warsztatu. Należy dodać, iż Wiesław Hop jest autorem kilku książek, głównie sensacyjnych a Mateusz Pieniążek zadebiutował wiosną trzema świetnymi pozycjami prozatorskimi. Miłą niespodzianką było wystąpienie w tej części Beaty Kulagi i Grażyny Cylwik z Białegostoku, które zaprezentowały swoje tegoroczne wydania poezji. Po tym wyczerpującym bloku sesyjno-literackim wystąpiła Jolanta Stachurska z Krakowa, śpiewająca poetka ze swoim autorskim wieczorem „Paproci kwitnących ogrody”. Na zakończenie literacko-muzycznego maratonu wystąpił w konwencji on-line dr Jan Zięba z ciekawym wykładem „Poezja – misja niemożliwa. Refleksje o Bolesławie Leśmianie”. Tak dobiegł końca różnorodny, obfitujący
w interesujące spotkania z poezją, muzyką i malarstwem, ostatni dzień VI Nadsańskich Spotkań Poetyckich 2020. Nawiązując do tematu wykładu dr Jana Zięby o Bolesławie Leśmianie można powiedzieć – Nadsańskie Spotkania Poetyckie, misja spełniona.

Jan Zięba - "Poezja - misja niemożliwa. Refleksja o Bolesławie Leśmianie"

Materiał filmowy Toya Sp. z o.o. Przemyska Telewizja Kablowa

VI Nadsańskie Spotkania Poetyckie - TV Podkarpacka

Fotogaleria