foto1
foto1
foto1
foto1
foto1

Kalendarz wydarzeń

Poprzedni miesiąc Poprzedni dzień Następny dzień Następny miesiąc
W roku W miesiącu W tygodniu Według dnia Szukaj Przejdź do miesiąca
"Pod skrzydłami błękitnego Pegaza" - 23.02.2019

Oddział ZLP w Rzeszowie - ODK "Tysiąclecie" w Rzeszowie

Pod skrzydłami błękitnego Pegaza

                W ODK „Tysiąclecie” przy ul. Kochanowskiego 29 w Rzeszowie w dniu 23 lutego 2019 roku odbyła się promocja II tomu Wierszy zebranych Mieczysława Arkadiusza Łypa. W pięknej, dużej sali widowiskowej zasiedli przy stolikach licznie zgromadzeni uczestnicy imprezy. Serdecznie powitał wszystkich autor promowanego tomiku, po czym prowadzenie przejęła Urszula Pantoła, prezes Grupy „Inspiratio” z Łańcuta. Goście wysłuchali wspaniałych kompozycji muzycznych autorstwa obecnego na sali Bogumiła Soboty: „Kumple z ulicy Pańskiej” i „Na rzeszowskim rynku”. Prezes Oddziału ZLP w Rzeszowie, Mieczysław Łyp, wspólnie z Małgorzatą Żurecką dokonali wręczenia Honorowych Nagród Zarządu Oddziału ZLP w Rzeszowie osobom, wyróżnionym za działania promujące kulturę i sztukę Podkarpacia. Okolicznościowe puchary otrzymali:

Kazimierz Linda ze Stalowej Woli – laudację wygłosił Grzegorz Męciński, prezes Stowarzyszenia „Witryna” w Stalowej Woli;

Jadwiga Łomnicka z Kamionki – laudację wygłosił Grzegorz Ożóg, wójt Gminy Ostrów;

Zofia Matys z Tyczyna – laudację wygłosiła viceprezes Tow. Przyjaciół Ziemi Tyczyńskiej, Zofia Domino;

Zofia Migała z Sędziszowa Małopolskiego – laudację wygłosił Mieczysław Szabaga, prezes RSTK w Przemyślu, ponadto złożył laureatce gratulacje i wręczył list okolicznościowy od burmistrza Sędziszowa Małopolskiego sekretarz Urzędu Gminy, Jan Maroń;

Maria Sowa z Futomy – laudację wygłosiła Małgorzata Drewniak, radna Miasta i Gminy Błażowa, sołtys wsi Futoma.

Składanym laureatom gratulacjom towarzyszyły kwiaty i gorący aplauz uczestników imprezy.

Janusz Bogaczewicz, profesjonalny akordeonista, doskonale odegrał melodie Myriana Meesa: „Amigos”, H. Diedericha: „Ivanica”, J. Bilka: „Argentyńska siesta”.

                Po tej chwili muzycznego relaksu dr Anna Niewolak przedstawiła najistotniejsze wyróżniki i cechy warsztatu poetyckiego promowanego autora w wystąpieniu: Poezja natury i sztuki. O liryce Mieczysława A. Łypa. Stwierdziła między innymi, że poeta: Swe fascynacje i dociekanie przekłada na język poezji, a więc imaginacji i konkretu, realizując tym samym artystyczną i etyczną, uniwersalną w swej humanistycznej wymowie norwidowską dyrektywę poszukiwania piękna i dobra.

                Następnie Wiktor Bochenek zaśpiewał własną kompozycję do słów wiersza Łypa Zaduma wigilijna, dokonując znakomitej interpretacji wymienionego liryku.

Nadeszła chwila dłuższego kontaktu z poezją. Utwory autora II tomu Wierszy zebranych zaprezentowali zaproszeni goście: Józef Bajor: Złota pogoda, Anna Heller: Zaklinanie, dr Mieczysław Janowski: Chwila jesienna, Zdzisław Kret: Tryptyk z kaczeńcami, Wojciech Kwiatkowski: Tryptyk na Wielkanoc i Gorzki wiersz. Wszyscy wyżej wymienieni dokonali ciekawych i wnikliwych interpretacji, trzeba jednak podkreślić, iż wspaniale wywiązał się z tego zadania Wojciech Kwiatkowski, znany aktor teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie, zaproszony przez mecenasa Andrzeja Grzywacza.

                Atmosferę ożywił dodatkowo Janusz Bogaczewicz, wykonując na akordeonie niezwykle rytmiczną kompozycję Z. Avena „Tico tico”. W dalszej części programu wiersze zaprezentowali: Grzegorz Ożóg: W płomieniu naftowej lampy, Małgorzata Żurecka: Noc Pegazów, Urszula Pantoła: Remedium.

                Wszyscy z wielką przyjemnością wysłuchali następnych melodii granych na akordeonie: piosenki bośniackiej, „Wszystko dla Ciebie”: Tino Jeschka i bardzo znanego fragmentu opery Giuseppe Verdi’ego „Chór pielgrzymów”, po czym nastąpiły spontaniczne wystąpienia zaproszonych gości.

                Atmosfera spotkania była niezwykle ciepła, swobodna i przyjacielska. Olbrzymią zasługę w tworzeniu takiego klimatu miała prowadząca całość Urszula Pantoła. Charyzmatyczna, pogodna, emanująca pozytywną energią, życzliwa dla wszystkich, uśmiechnięta, wypełniała swoje obowiązki konferansjera z wdziękiem i wspaniałym poczuciem humoru.

                Wszyscy uczestnicy spotkania doskonale się bawili, a gdy akordeonista znowu zaczął grać piękne melodie, ruszono do tańca. W ciągu całej imprezy goście chętnie korzystali z bufetu, zwłaszcza ze słodyczy zakupionych w renomowanej cukierni Kazimierza Raka. Po zakończeniu oficjalnych części programu długo jeszcze trwały przy stolikach pogawędki i dyskusje z autorem promowanego zbioru poezji.

                W spotkaniu udział wzięli między innymi: radny Gminy Ostrów, Józef Wolak, b. Szef Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego, płk Józef Mroczka, rzecznik Teatru im. W. Siemaszkowej, Jadwiga Skowron, prezes Jerzy Maślanka i red. Stanisław Rusznica, przew. Rady Osiedla „Tysiąclecie”, Krystyna Rogozińska, przew. Klubu Seniora, Irena Walczak, twórcy z różnych grup literackich Podkarpacia: D. Kwoka, R. Giża, J. Mach, J. Kupiszewska, B. Śnieżek, M. Grudzień oraz poeci Oddziału ZLP w Rzeszowie: A. Decowski, H. Kurek, M. Sfetanik, W. Turek i M. Żurecka.

           Adam Decowski

 

Laudacja dla Zofii Antoniny Migały z okazji przyznania Honorowej Nagrody Zarządu Oddziału ZLP w kategorii “Promocja kultury i sztuki Podkarpacia”

Wielce Szanowny Panie Prezesie! Serdecznie dziękuję za możliwość przedstawienia tytułowej laudacji.

     Szanowna, Laureatko!
Żarliwa Animatorko Kultury i wielka jej Miłośniczko,  Zosiu!

      Twórcza droga Twojego działania, po której kroczysz od lat szkolnych poprzez studenckie i wreszcie całe zawodowe życie ukoronowane wieloma nagrodami i wyróżnieniami a przede wszystkim wdzięcznością licznych wychowanków, których Twoja wrażliwość ukształtowała artystycznie i życiowo rozkwita pełnią satysfakcji z dorobku jaki jest Twoim udziałem. Twoje konsekwentne działanie i wierność swemu powołaniu jakim od zawsze była miłość do kultury, poezji i teatru nie zaniedbując przy tym sportu wspomagającego harmonijny rozwój człowieka, praktycznie we wszystkich podstawowych dyscyplinach, jak lekkoatletyka, gimnastyka artystyczna, piłka ręczna, siatkówka i koszykówka, z wieloma nagrodami i wyróżnieniami budzi podziw dla charakteru i renesansowej osobowości.
      Sięgając do źródeł tej charakterystyki: kariera zawodowa Zofii rozpoczyna się w 1974r. w szkole ropczyckiej gdzie prowadzi także kółka artystyczne i zakłada TPD, ZHP i PTTK. Ważnym dla bliższego zainteresowania poezją jest w tym czasie spotkanie z twórcami z KKMP Gwoźnica, słynnym klubem poetyckim, do którego należał w tamtym okresie również Szanowny Pan Prezes Mieczysław Arkadiusz Łyp. Spotkanie z wybitnymi poetami miało wpływ na jej drogę poetycką, umacniając równocześnie fascynację twórczością Juliana Przybosia i Wisławy Szymborskiej. Jej wiersze, coraz dojrzalsze, były drukowane w „Twórczości Robotników”, „Ziemi Ropczyckiej”, „Nowej Ziemi Ropczyckiej”, „Forum Ropczycko-Sędziszowskim”, „Sztafecie” i „Nadwisłoczu”.
      Ważnym etapem rozwoju stała się przynależność do Robotniczego Stowarzyszenia Twórców Kultury w Rzeszowie gdzie udzielała się w sekcji teatralnej a zasłynęła spektaklem opartym na tekstach Zbigniewa Okonia ”Nie zapomniałem Warszawo”, wystawianym w Rzeszowie, Warszawie, Puławach, Świdniku i innych miejscowościach. Późniejsze wiersze są zawarte w drukach zwartych: „Drogowskazy” – Rzeszów 1987, „Strofy dla Kujawskiej Ziemi II” – Bydgoszcz 1999, „Wspólna obecność” – Stalowa Wola 2000, „Ślady dotyku” – Kruszwica 2009. Opracowała almanach literacki „Utrwalić siebie” - Rzeszów 2006, w którym udział wzięło 40 poetów i prozaików z Podkarpacia. Organizowała konkursy poetyckie i literackie, m.in. „Moje miasto” – Ropczyce 1992, Ogólnopolski Konkurs Literacki „Moja Wioska” – poświęcony pamięci poetów Wilhelma Macha i Edwarda Zolowskiego - Kamionka - 1996-2001, „Moje miasto Rzeszów” I edycja – 2005 (almanach „Utrwalić siebie”) i Konkurs Literacko-Muzyczny i Plastyczny – 2006 – II edycja. W 1996 wstąpiła w szeregi Klubu Literackiego ZLP w Rzeszowie. Od I Nadsańskich Spotkań Poetyckich w 2014r. jest korespondencyjnym członkiem RSTK Przemyśl, który zyskał w niej przyjazną i oddaną swoim działaniom osobę.
      Wielokrotnie nagradzana przez Wojewodę Podkarpackiego i Marszałka Województwa Podkarpackiego oraz innymi wyróżnieniami i nagrodami najbardziej ceni sobie odznakę Ministra Kultury i Sztuki z 1997r. – Zasłużony Działacz Kultury.
      W podsumowaniu tych tak różnorodnych i ciekawych dokonań można by powiedzieć o laureatce, że jest to „kobieta – orkiestra” a kiedy uzupełni się tą charakterystykę o dwudziestosiedmioletni staż w chórze (Ropczyce, Krosno, Sędziszów Małopolski) wtedy zrozumiemy tą magię renesansu jaka otacza Szanowną Jubilatkę. Powyższe resume czyni Ją ze wszech miar godną tak szczególnego wyróżnienia jakim jest Honorowa Nagroda, które Zarząd ZLP w Rzeszowie przyznaje naszej skromnej z natury a jakże bogatej duchowo koleżance, czego niezbitym dowodem jest przytoczona rekomendacja.

Robotnicze Stowarzyszenie Twórców Kultury w Przemyślu
Przemyśl, 23 luty 2019r.

                             prezes Mieczysław Szabaga