foto1
foto1
foto1
foto1
foto1

Kalendarz wydarzeń

W roku W miesiącu W tygodniu Według dnia Szukaj Przejdź do miesiąca
Promocja książki Teresy Paryny "Roztrzaskane lustro" -16.06.2021

Kresy – roztrzaskane lustro…

    „Jak wyzbyć się bólu z okaleczenia pękniętej części Ojczyzny, której dzikie pola odłamano od Macierzy brutalnie niczym taflę lustra… Zbiór wierszy i opowiadań Teresy Paryny „Roztrzaskane lustro” dedykowany Rodzicom, z jednej strony jest osobisty, ale też i uniwersalny. Jest swoistym lirycznym przewodnikiem historii Kresów XX wieku i tej pięknej i tej tragicznej. Uniwersalność tej książki polega m.in. na tym, że każdy może odnaleźć w niej coś dla siebie, jeśli nawet nie był związany z tą częścią Rzeczypospolitej”.

                                                        Według recenzji dr Włodzimierza Gąsiewskiego.

       Wieczór 16 czerwca 2021r. w Muzeum Archidiecezjalnym w Przemyślu stał się poetycką wędrówką w kresową przeszłość naszej Ojczyzny i do rodzinnych korzeni Teresy Paryny, autorki zbioru wierszy i opowiadań „Roztrzaskane lustro”. We wstępie autorka wyjaśnia: „ Ten tytuł wydał mi się najtrafniejszy do tekstów tu zebranych, opisujących ważne wydarzenia z naszych narodowych dziejów, ale i te z pozoru błahe, ukazujące epizody z codziennego życia mojego, mojej rodziny, jak i środowisk, w których się znalazłam na przestrzeni lat./…/ Urodzona już po wojnie, z początku niewiele rozumiałam z tego, co naprawdę się stało. Jednakże z wiekiem przychodziła świadomość jak i część odpowiedzi na wiele trudnych pytań. I tak, tamto rozbite lustro, w którym widziałam m.in. twarze najbliższych, ciąg różnych zdarzeń zaczęłam powoli sklejać, by po latach przemówiło obrazem może nie kompletnym, ale prawdziwym”.

        Uczestników wieczoru powitał dyrektor muzeum ks. Marek Wojnarowski. W swoim wystąpieniu wspomniał o kilku poprzednich spotkaniach z twórczością Teresy Paryny, które odbyły się w muzeum – były to nie tylko spotkania literackie, ale również wystawy prac plastycznych.  Autorka serdecznie powitała przybyłych, podziękowała ks. dyrektorowi za ciepłe słowa i gościnność, następnie przystąpiła do przybliżenia zebranym motywów, którymi się kierowała tworząc swoją książkę o Kresach. Opowiadała o wielkim znaczeniu Kresów w historii naszych narodowych dziejów, o rodzinnych korzeniach, patriotycznym wychowaniu, o wyjazdach na Kresy dawnej Rzeczypospolitej kiedy po politycznych przemianach stało się to możliwe. Wspominała swój świat dzieciństwa, klimat i wartości duchowe w jakich wzrastała. Zaprezentowała kilka wierszy i udzieliła odpowiedzi na zadane pytania. Mimo pandemicznych ograniczeń, wieczór upłynął w miłej serdecznej atmosferze licznie zebranych miłośników literatury. W załączeniu fotorelacja autorstwa Mariana Boczara i Jana Otłowskiego.